Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslava 100 let

 V roce 1907 uspořádal Robert Baden-Powell první skautský tábor na ostrově Brownsea a postaral se tak o vznik fenoménu, který následně ovlivnil životy milionů lidí. Do českých zemí přivedl skautskou myšlenku profesor Antonín Benjamin Svojsík. V létě roku 1911 profesor A. B. Svojsík odjíždí do Anglie, aby poznal zdejší skauty. V roce 1912 vychází jeho kniha Základy Junáctví, na které spolupracoval s tehdejšími představiteli vědy a kultury. V červenci téhož roku začíná první skautský tábor nedaleko hradu Lipnice s třinácti chlapci. V roce 1913 se již skauti zabydlují v prvních podsadových stanech – světovém unikátu, který dodnes obdivují skautky a skauti z celého světa. Český skauting se během totalit potýkal se zákazy své činnosti. Dnes má za sebou přes 20 let souvislé svobodné existence a roste. Moderní program opírá o prověřené hodnoty.

 

Skauting v České republice to je:

  • 45 tisíc členů ve 2 121 oddílech
  • přes 23 000 dětí na letních táborech
  • Junáka podporuje 7 000 dobrovolníků

 

 

Konec roku 2011, ale především rok 2012 je ve znamení velkých oslav založení českého skautingu. Budou se odehrávat na různé úrovni prakticky po celé republice a samozřejmě budou různého charakteru, od ryze skautského až po slavnostní setkání či koncerty.

V Kolíně se ve dnech 15. a 16. června 2012 uskuteční nejen celorepublikové setkání, ale i slavnostní koncert. Celá akce by mimo jiné měla otevřít skauting pro co nejširší veřejnost, ukázat a propagovat činnost ale i filosofii, která se pro mnoho dnes již „odrostlých“ skautů stala i filosofií životní. Vedle té skautské části programu bude celé setkání, určené co nejširší veřejnosti, mít i hudební stránku.

V pátek 15. 6. 2011 nejen pro ty, kteří přijedou jako přespolní a na ostrově budou campovat, zahrají u altánu k tanci a poslechu kolínští KAPŘI. Sobotní galaprogram odstartuje v 17 hod. ještě neurčený host, a pak již budou pokračovat Trampoty, Ivan Hlas se svým triem, Wabi Daněk a hlavní hvězda večera Spirituál kvintet. Sobotní program se koná pod heslem: „na koncert s kytarou“, kdy každá hvězda programu si připraví jednu skladbu, kterou si zahraje se všemi přítomnými muzikanty v hledišti.Celé setkání se koná pod heslem: „Bez drog a alkoholu“.